سرامیک‌های صنعتی اردکان؛ نخستین تولیدکننده کاتالیست‌های آلومینای فعال در کشور

شرکت سرامیک‌های صنعتی اردکان فعالیت خود را در سال ۱۳۷۶ در زمینه تولید سرامیک‌های صنعتی و مهندسی آغاز کرده است. این شرکت به‌عنوان نخستین تولیدکننده کاتالیست آلومینای فعال با تکیه بر دانش بومی و بدون هرگونه وابستگی از لحاظ تجهیزات تولیدی و مواد اولیه به خارج از کشور شناخته شده است. این شرکت با داشتن پتانسیل تولید کاتالیست تیتانیا و کاتالیست پروموت آهن و به‌منظور بومی‌سازی این محصولات و صرفه‌جویی ارزی و قطع وابستگی نیز اقدام به تدوین دانش فنی لازم و تولید صنعتی این کاتالیست‌ها کرده است. این نانوکاتالیست‌ها مانع از خروج ارز از کشور شد‌ه‌اند.
هلدینگ AIC، متشکل از شرکت‌های سرامیک‌های صنعتی اردکان (شرکت مادر)، دیبا سرام نوین کسرا، آلومینیوم پارس اکسید کسرا و مهندسی معدنی زرین پودر نوین کسرا با تلاش‌های مستمر و پیگیرانه برای پشت سرگذاشتن انحصارهای بین‌المللی، ضمن دستیابی به دانش فنی و تکنولوژی بومی، در حال حاضر دارای بیش از ۱۰ تیپ و ۵۰ نوع محصول است.

این هلدینگ با تکیه‌بر تحقیق و توسعه، کسب دانش فنی و توسعه کمی و کیفی اقدام به تولید محصولات جدیدی مانند انواع کاتالیست‌ها و جاذب‌ها، سیمان‌های نسوز آلومینایی، تبولارآلومینا و دیگر محصولات موردنیاز صنایع مختلف کشور کرده است.

در حال حاضر شرکت‌های پالایش گاز و نفت و شرکت‌های پتروشیمی که از میعانات گازی و یا گاز طبیعی به‌عنوان خوراک استفاده می‌کنند، مصرف‌کنندگان کاتالیست‌های تولیدی این مجموعه هستند.

از جمله مزایای کاتالیست‌های این مجموعه هم‌ترازی کیفی و قیمت بسیار پایین‌تر در مقایسه با محصولات خارجی و در دسترس بودن تولیدکننده با توجه به شرایط تحریمی است که می‌تواند دغدغه صنایع داخلی را در خصوص کمبود محصولات موردنیاز مرتفع نماید.

استفاده از فناوری نانو در تولید محصولات این شرکت برای کنترل اکتیویته کاتالیست و ایجاد سطح ویژه و تنظیم حجم حفرات میکرو، مزو و ماکرو دارای اهمیت ویژه‌ای است.

ترکیبات گوگرددار نظیر دی سولفید هیدروژن سمی و خورنده هستند و باید از ترکیبات نفتی جداسازی شوند. برای شیرین‌سازی گازهای ترش باید ترکیبات گوگرددار را از فرآورده‌های نفتی حذف کرد. یک روش سوزاندن گوگرد است که اثرات زیست‌محیطی به همراه دارد و به جای آن می‌توان از بازیابی گوگرد استفاده کرد. مهم‌ترین فرایند گوگردزدایی در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه‌ها، فرایندی به نام کلاوس است که در آن گوگرد از هیدروژن سولفید موجود در گاز طبیعی و در گازهایی که به عنوان فراورده‌های جانبی طی پالایش نفت خام تولید می‌شوند، استخراج می‌شود. بازیابی به روش کلاوس می‌تواند ۹۲ تا ۹۵ درصد گوگرد را حذف کند. محصول گوگرد به دست آمده از این روش هم قابل استفاده بوده که از نظر اقتصادی به‌صرفه است.

با بهبودهای صورت گرفته در آلومینای فعال و استفاده از فناوری نانو، گونه‌های پیشرفته‌ای از این محصول به‌عنوان کاتالیست اصلی در پروسه بازیابی گوگرد به روش کلوس مورداستفاده قرار می‌گیرد. آلومینای فعال (Activated Alumina) از پرکاربردترین مواد جاذب در صنایع مختلف است و از دیرباز در صنایع هوای فشرده، اکسیژن‌سازی، حذف کلر، فلوئور و آرسنیک از ترکیبات گازی و مایع و… مورداستفاده قرار ‌گرفته است.

کاتالیست‌های نانویی


شرکت سرامیک‌های صنعتی اردکان توانسته خط تولید کامل انواع نانوکاتالیست‌ها را با دانش فنی بومی، بدون هرگونه وابستگی از لحاظ تجهیزات تولیدی و مواد اولیه به خارج از کشور، ایجاد کند. هم‌ترازی کیفی و قیمت بسیار پایین‌تر در مقایسه با محصولات خارجی و در دسترس بودن تولیدکننده با توجه به شرایط تحریمی، از جمله مزایای رقابتی کاتالیست‌های تولیدی این شرکت است که می‌تواند دغدغه صنایع داخلی را در خصوص کمبود محصولات موردنیاز مرتفع نماید.

شرکت مهندسی معدنی زرین پودر و عقد قرارداد جدید

باتوجه به نیاز شرکت٫ قراردادی با گروه مهندسین مشاور ذی صلاح جهت تهیه طرح اکتشاف تفضیلی محدوده معدن جهت تهیه گزارش نهایی تخمین ذخیره ماده معدنی در شرکت مهندسی معدنی زرین پودر منعقد گردید.
عمدتا نتایج گزارش اکتشاف تفضیلی معادن علاوه بر تخمین ذخیره معدن امکان برنامه ریزی توسعه فعالیت های معدنی و تولیدی شرکت را محیا خواهد نمود.

 

 

شرکت مهندسی معدنی زرین پودر-فعالیت های شرکت به روایت فیلم

همیشه تلاش های انجام شده و در حال انجام در یک شرکت معدنی با تصاویر زنده عمق فعالیت ها را بیشتر نشان میدهد٫ در این جا چند فیلم کوتاه از مراحل مختلف اکتشاف معدن شامل مراحل آتشباری و استخراج به نمایش گذاشته شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سال ۱۳۹۹، سال جهش تولید

تبریک سال نو

امسال عیدانه سال نو با مسافری ناخوشایند برای ملتها همراه شده است و توانسته در کوتاهترین زمان جوامع بشری را درگیر خود نماید .

در حالی که همه تلاش میکنیم این مسافر ناخوانده را از جامعه خود دور کنیم . حلول سال جدید را با آرزوی بهترین ها با دعای ظهور منجی عالم بشریت حضرت بقیه اله العظم ( عج) این گره گشای عالم و روزهایی همراه با عزت و شادکامی برای جامعه صنعت کشور و سهامداران معزز را از خداوند منان خواستاریم .

 

عیدتان مبارک باد
اصغر برهانی
نائب رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل